A kínai központi bank az elemzői várakozásoknak megfelelően hétfőn a harmadik egymást követő alkalommal hagyta változatlanul, 3,10 százalékon az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR), és 3,60 százalékon az ötéves lejáratú hitel kamatát.
Christine Lagarde az Európai Központi Bank (EKB) elnöke hivatalában fogadta Matolcsy György jegybankelnököt, Virág Barnabás és Kandrács Csaba alelnököket, valamint Fömötör Barnát, az MNB főigazgatóját - tudatta közleményében az MNB. A találkozón a jegybanki delegációt vezető Matolcsy György átadta az idei Lámfalussy díjat az EKB elnökének. Az esemény során szó esett az EKB és az MNB közötti kapcsolatokról, valamint az elmúlt években a monetáris politikát ért változások tapasztalatiról és jövőbeni jegybanki kihívásokról.
Az utóbbi időben az amerikai politikai diskurzusban teret nyerő egyik legmeglepőbb elképzelésnek az számít, amely szerint Donald Trump megválasztott elnök és csapata hivatalba lépésekor aktívan a dollár leértékelésére fog törekedni annak érdekében, hogy ezzel növelje az amerikai export versenyképességét, és csökkentse a külkereskedelmi hiányt. Ha Trump megkísérli ezt, sikerrel járhat? És mi sülhet el rosszul – és valószínűleg fog is?
A New York-i Federal Reserve elnöke, John Williams szerdán kijelentette, hogy a jövőbeni monetáris politikai döntéseket a gazdasági adatok fogják meghatározni. A központi bank jelenleg jelentős bizonytalansággal néz szembe, amelyet nagyrészt a lehetséges kormányzati politikai változások okoznak. Williams emellett megjegyezte, hogy a kötvényhozamok emelkedése véleménye szerint nem jelzi az inflációs kilátásokról alkotott befektetői vélemény alapvető változását, de évekig tarthat, mire visszatér a pénzromlás a 2 százalékos célszinthez.
Az elmúlt időszakban minden tényező összejátszott az amerikai kötvénypiac ellen és egyelőre megállíthatatlannak tűnik a kötvényhozamok emelkedése. Ez pedig a dollártól kezdve a részvényeken át, egészen az árupiacokig érezteti a hatását. Érdemes megérteni az amerikai kötvénypiac mozgatórugóit, mert már most látható, hogy 2025 legizgalmasabb befektetéseit épp a kötvénypiacok fogják elindítani.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa decemberben nem csökkentette a kamatot, a tanács tagjai közül egyedül Patai Mihály szavazott kamatcsökkentésre – derül ki a jegyzőkönyvből. Patai az MNB korábbi ülésén is egyedül szavazott kamatcsökkentésre.
Az Európai Központi Bank (EKB) várhatóan folytatja a monetáris lazítást 2024-ben, azonban a globális gazdasági és politikai bizonytalanságok miatt óvatosan kell eljárnia - derül ki a pénzintézet két vezető tisztviselőjének nyilatkozatából.
A forint árfolyamának meredek esése miatt a vártnál magasabb lett az infláció Magyarországon – vélekednek a közgazdászok. A KSH friss adatai alapján 4,6%-ra ugrott meg az éves áremelkedés decemberben az előző havi 3,7%-ról, miközben a szakértők 4,4-et vártak. Ennek tükrében a szakértők szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a következő időszakban bizonyára nem lazíthat a politikáján.
A brutálisan erős amerikai gazdaság és Trump-elnök vámpolitikája miatt megállíthatatlannak tűnik a dollár erő, miközben sem Európában, sem Kínában nem látszik beindulni a növekedési motor. Eközben a piac egyre biztosabbra veszi, hogy a Fed megállhat a kamatcsökkentéssel, aminek az olyan feltörekvőpiaci devizák isszák meg a levét, mint amilyen a forint is. Ennek fényében nem csoda, hogy már 406 fölött is járt a forint a dollárral szemben.
A várakozások szerint 3% fölé is nőhet az infláció Nagy-Britanniában egy olyan helyzetben, amikor az angol font 14 hónapos mélypontra zuhant a dollárral szemben és a befektetők fejvesztve menekülnek az angol kötvénypiacról.
Az EKB vezető közgazdásza nem lát olyan recessziós kockázatot, amely a kamatcsökkentések drámai felgyorsítását tenné szükségessé. Véleménye szerint az egyensúly megtartása a fontos, ahol a túl gyors kamatcsökkentések nem okoznak inflációt, de közben segítik a gazdasági növekedést is.
A Goldman Sachs szerint akár 1 alá is gyengülhet az euró a dollárral szemben. Az erős amerikai gazdasági növekedés és Trump elnök vámpolitikája alapjaiban rajzolhatja át a devizapiaci körképet a világban.
A dezinfláció folytatódása esetén indokolt a kamatok további csökkentése, főleg annak fényében, hogy a gazdasági kilátások romlanak.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök által bejelentett szinte minden egyes kabinet- vagy stábtagi kinevezést a média előre látható felháborodási hulláma fogadta. E hisztéria egy része mélyen gyökerező pártpolitikai elfogultságnak tudható be, más része jogos aggodalmakat tükröz, míg van olyan része is, amely merő ostobaság.
Felfüggeszteni a jegybank az államkötvények vásárlását a másodpiacon, miután a kínai államkötvények hozama régóta nem látott szintre csökkent. A kínai gazdaság nehézségei miatt az államkötvényhozamok folyamatosan csökkennek, ami a magas amerikai kamatok mellett a yüan folyamatos gyengülését eredményezi.
Michelle Bowman, a Federal Reserve egyik kormányzója csütörtökön kijelentette, hogy bár támogatta a legutóbbi kamatcsökkentéseket, jelenleg nem látja szükségét további lazításnak. A jegybankár aggodalmát fejezte ki az infláció alakulásával kapcsolatban, és óvatosságra intett a monetáris politika további alakítása során - írta a CNBC.
6,4-es erősségű földmozgás volt Tajvanon.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Beiktatási beszédében.
Számos intézkedéssel készül az új elnök.
Jelentős mozgást okoztak Trump első kiszivárgott tervei.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.